fbpx

Aké povolenia potrebujem pred montážou klimatizácie?

Stavebný úrad?

Aké povolenia potrebujem pred montážou klimatizácie? Nepotrebujete súhlas stavebného úradu pretože klimatizačné jednotky, satelitné jednotky na príjem TV signálu aj sušiče bielizne sú technickými zariadeniami a nie sú súčasťou stavby (§ 43 stavebného zákona) ani stavebným výrobkom (§ 43 f stavebného zákona). Montáž takýchto technických zariadení nie je možné považovať za stavebné práce (§ 43 g stavebného zákona).

Bytové družstvo?

BD je správca budovy, zabezpečuje záujmy vlastníkov bytov a realizuje vopred schválené úkony. Povolenie od BD tiež nepotrebujete. Ale v prípade, že je bytový dom už zateplený je potrebné konzultovať inštaláciu s BD, respektíve s firmou, ktorá realizovala zateplenie, aby nedošlo k prepadnutiu záruky na zatepľovacie práce.

Dobré vzťahy so susedmi?

Pokuta vám nehrozí, ale v bytovke nežijete sami. Hluk vonkajšej jednotky alebo odtok kondenzátu môže vadiť vašim susedom.

Aké povolenia potrebujem pred montážou klimatizácie?

  • Pri zateplenom bytovom dome odporúčame kontaktovať správcu, alebo realizačnú firmu kvôli záruke na fasádu.
  • Ak bytovka nieje zateplená, jednotku umiestnite na dlhšiu konzolu.
  • Firma Airfitting s.r.o. Vám odborne namontuje kvalitnú klimatizáciu s NAJnižšou hlučnosťou a rezonanciou. Vaše zariadenie tak nebude obťažovať Vás ani Vašich susedov. klimatizácie od Airfitting
  • Existuje viacero možností, kam budete odvádzať prebytočný kondenz. (Počas veľkých horúčav to môže byť aj 30 litrov denne).

-samospádom niekam, kde nebude nikomu vadiť. Môžete použiť vedro alebo inú vhodnú nádobu (nezabudnúť včas vylievať)

– vyvedením do kanalizácie v byte cez protizápachový syfón alebo do odkvapu.

nesmie stekať „len tak“ po fasáde a balkónoch a nesmie vadiť ostatným obyvateľom. Mal by končiť na mieste (minimálne 40 centimetrov od fasády), kde sa voda rýchlo vysuší alebo naopak v zime nebude nebezpečná z dôvodu jej zamrznutia

Dobré vedieť

– dobrým riešením je aj špeciálny výparník kondenzu, ktorý sa pripevní pred ventilátor vonkajšej jednotky. Nasaje ho do seba a teplý vzduch ho následne odparí. Ideálne riešenie v paneláku. Kondenz nebude vadiť nikomu zo susedov a vy nemáte starosť, kam ho odviesť

  • Požiadajte susedov o súhlas, špeciálne tých nad vami či pod vami, ktorých sa táto novinka dotkne najviac. Vysvetlite im, kde jednotku umiestnite a ako zabezpečíte, aby ich nevyrušovala.
  • V prípade podkrovných bytov, kde chcete jednotku umiestniť na strechu, potrebujete súhlas všetkých vlastníkov bytov. Obvodový plášť bytovky vrátane strechy je tiež spoluvlastníctvom všetkých vlastníkov bytov.
  • Správca vám môže zamietnuť montáž na fasádu v prípade, že by to výrazne ovplyvnilo architektonický vzhľad budovy. Montáž musia vykonávať odborne spôsobilé firmy a klimatizácia musí mať samostatný rozvod elektriny.
  • Dodržanie nočného kľudu pri práci a následné upratanie nahromadeného odpadu by mala byť samozrejmosť.

Ďaľšie informácie nájdete na našom Facebooku Instagrame